Kronika wydarzeń 2010
4 grudnia
MISTRZ I UCZEŃ – saksofon
MISTRZ
PAWEŁ GUSNAR
UCZEŃ
ALICJA SZLEMPO
SZYMON NIDZWARSKI
WOJCIECH PSIUK
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Wraz z Muzeum Pałacu w Wilanowie i Stowarzyszeniem Akademia Wilanowska zorganizowaliśmy piętnasty już koncert z cyklu MISTRZ I UCZEŃ. Niespełna 3 lata temu mieliśmy zaszczyt poprowadzić dla Państwa pierwszy koncert z cyklu, było nam bardzo przyjemnie, iż mogliśmy gościć Państwa w tym szczególnym dla nas dniu.
Gościliśmy człowieka wybitnego, Mistrza, Pana Pawła Gusnara. Jako jeden z nielicznych saksofonistów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich. Rocznie daje kilkadziesiąt koncertów zarówno jako solista jak i kameralista występując w wielu miastach w kraju i zagranicą.
Artysta współpracuje z wieloma orkiestrami, bierze udział w licznych festiwalach. Grał pod batutą wielu znanych dyrygentów, m.in. S. Skrowaczewskiego, T. Strugały, K. Pendereckiego, W. Rajskiego, A. Wita, K. Korda, J. Maksymiuka, Ennio Moricone, dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Jest zapraszany również do jury krajowych i międzynarodowych konkursów saksofonowych oraz jako wykładowca na kursy dla nauczycieli, studentów i uczniów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi, a także założycielem i liderem Kwartetu Saksofonowego Akademia.
Obok niego wystąpili najzdolniejsi młodzi adepci sztuki gry na saksofonie: Alicja Szlempo (saksofon altowy), Szymon Nidzwarski (saksofon tenorowy) oraz Wojciech Psiuk (saksofon barytonowy, altowy). na fortepianie towarzyszyła muzykom Agnieszka Kopacka.
28 listopada
MUZYKA DAWNYCH CZASÓW – Proavitus
Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, Płochocin
Fundacja Cultura Animi wraz z Parafią pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Płochocinie przygotowała spotkanie z muzyką dawną. Nie tylko muzyką dawną w historycznym rozumieniu (pieśniami świeckimi oraz dworskimi), lecz także muzyką sakralną. Najpiękniejsze polskie psalmy wykonał a cappella Zespół Muzyki Dawnej PROAVITUS, stwarzając tym samym niezwykle bogatą i barwną szatę dla obrzędu Mszy Świętej.
28 listopada
MUZYKA DAWNYCH CZASÓW – Proavitus
Zakon Bonifratrów, Warszawa
Przy wsparciu finansowym Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, przygotowaliśmy kolejny koncert z cyklu MUZYCZNA SCENA TARGÓWKA - PORANEK MUZYCZNY. Tym razem zaproponowaliśmy najmłodszym słuchaczom spotkanie z muzyką dawną (powstałą przed rokiem 1750). Muzyka tego czasu, poprzez swoją delikatność i ulotność, stanowi istotę tamtych czasów bliskość człowieka z naturą i Bogiem. Kojarzy się z przepychem, barwnymi strojami, zamkami, pałacami, a także z całą pewnością bogactwem zawartym w dźwiękach.
Kluczowym elementem koncertu stał się aspekt edukacyjny, poprzez połączenie koncertu z wykładem skierowanym do szerokiej grupy odbiorców poczynając od uczniów szkół podstawowych, aż po środowisko pedagogiczne.
Program złożony z muzycznych pereł - wokalnej twórczości a cappella, zaprezentował zespół muzyki dawnej Proavitus, założony przez Arkadiusza Bogusa, muzyka i pedagoga.
28 listopada
MUZYCZNA SCENA TARGÓWKA – Poranek muzyczny "Muzyka Dawnych Czasów"
PROAVITUS – ZESPÓŁ MUZKI DAWNEJ
Domu Kultury „Świt”, Warszawa
Fundacja Cultura Animi przy współudziale Domu Kultury Świt oraz wsparciu Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, przygotowała koncert z okazji kolejnego już Poranka Muzycznego. Tym razem organizatorzy zaproponowali najmłodszym słuchaczom spotkanie z muzyką dawną (powstałą przed rokiem 1750). Muzyka tego czasu, poprzez swoją delikatność i ulotność, stanowi istotę tamtych czasów - bliskość człowieka z naturą i Bogiem. Kojarzy się z przepychem, barwnymi strojami, zamkami, pałacami, a także z całą pewnością bogactwem zawartym w dźwiękach.
Kluczowym elementem koncertu stał się aspekt edukacyjny, poprzez połączenie koncertu z wykładem skierowanym do szerokiej grupy odbiorców poczynając od uczniów szkół podstawowych, aż po środowisko pedagogiczne. Warto bowiem podkreślić fakt, iż przez tysiące lat muzyka szła krok w krok z człowiekiem, rozwijała się wraz z nim, kształtowała sposób rozumienia otaczającej rzeczywistości, pełniąc rozmaite funkcje – towarzyskie, religijne, świeckie, wyznaczała kanon tego, co za sztukę może uchodzić, ale nadto ulegała rozwojowi (wraz z postępem technicznym człowieka, pojawiły się pierwsze instrumenty, które powoli stawały się coraz bardziej wyrafinowane).
Program złożony z muzycznych pereł – wokalnej twórczości a cappella, zaprezentował zespół muzyki dawnej Proavitus. założony przez Arkadiusza Bogusa, muzyka i pedagoga. Bezpośrednią przyczyną jego powstania była tęsknota za czasami ożywionego mecenatu artystycznego, epoki renesansu i baroku, w których żywe były tradycyjne wartości, a muzyka stanowiła integralną część życia, towarzysząc ludziom we wszystkich jego aspektach, od chwili narodzin, aż do śmierci. Głównym założeniem jest wykonawstwo oraz promocja muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Repertuar zespołu obejmuje zarówno utwory wokalne, jak i instrumentalne, religijne i świeckie, skomponowane przez polskich oraz europejskich twórców.
14 listopada
KONCERT Z OKAZJI 92. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ – Austria/Wiedeń
PROAVITUS zespół muzyki dawnej
Pałac Schönbrunn w Wiedniu, Austria
Fundacja Cultura Animi wraz z Rektorem Kaplicy Cesarskiej w Pałacu Schönnbrun, zorganizowała koncert z okazji 92. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę z udziałem młodych artystów z polski. To niezwykłe miejsce, pełne wyjątkowych i niezwykle cennych obiektów sztuki, posłużyło za wyjątkowo barwną szatę graficzną dla polskiej muzyki.
Słuchacze mieli nie tylko przyjemność posłuchać pereł polskiej muzyki sakralnej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Proavitus, który stworzył niezwykle bogatą oprawę muzyczną Mszy Świętej, lecz także zapoznać się z tekstami muzycznymi Fryderyka Chopina w wykonaniu kwintetu smyczkowego.
13 listopada
KONCERT Z OKAZJI 92. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ – Słowacja/Bratysława
PROAVITUS zespół muzyki dawnej
Kościół św. Rodziny w Bratysławie, Słowacja
Fundacja nasza wraz ze Szkołą Artystyczną im. J. Albrechta w Bratysławie oraz Ambasadą Polską w Słowacji, zorganizowała koncert z okazji Święta Niepodległości. Ta ważna data w polskiej historii, stała się inspiracją, a także ideą przyświecającą młodym twórcom. Obecność konsula Ambasady Polskiej, uświetniła, a także nadała odpowiednią rangę wydarzeniu.
Kościół Świętej Rodziny w Bratysławie, który gościł polskich młodych artystów, szczyci się jedną z najlepszych i najwspanialszych sal akustycznych w Europie. Dzięki uprzejmości partnera słowackiego, koncert zyskał wyjątkową oprawę muzyczną, stając się niezapomnianym wspomnieniem, obfitującym w licznie doznania estetyczne.
Słuchacze mieli wyjątkową okazję podziwiać wirtuozerię młodych twórców, a także wysłuchać ich interpretacji największych dzieł muzyki polskiej, nie tylko instrumentalnej. Swe umiejętności zaprezentowali: kwintet smyczkowy oraz Zespół Muzyki Dawnej Proavitus (zespół wokalno – instrumentalny złożony z uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej z Zduńskiej Woli).
11–14 listopada
IV FESTIWAL MUZYKI POLSKIEJ NA WĘGRZECH
PROAVITUS zespół muzyki dawnej
Kwintet smyczkowy w składzie:
JULIAN PAPROCKI klarnet
ALEKSANDRA KULS I skrzypce
KATARZYNA SYLLA II skrzypce
MACIEJ ROGOZIŃSKI altówka
ZUZANNA STRADOWSKA wiolonczela
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Győr, Węgry
Fundacja Cultura Animi wraz z partnerami węgierskimi – Szkołą Muzyczną im. F. Liszta w Györ, Burmistrzem Miasta Györ i Stowarzyszeniem Mniejszości Polskiej na Węgrzech, zorganizowała IV edycję Festiwalu Muzyki Polskiej. Festiwal tradycyjnie rozpoczął się od ogólnowęgierskiego Konkursu Muzycznego dla uczniów węgierskich szkół muzycznych, polegającego na wykonaniu utworów polskich kompozytorów.
W piątek i sobotę odbyły się koncerty w najbardziej prestiżowej sali koncertowej miastaGyör, zwanej „Świątynią sztuki”. Wypełniła się ona dźwiękami polskiej muzyki w wykonaniu kwintetu smyczkowego oraz Zespołu Muzyki Dawnej Proavitus. Wyjątkowe zainteresowanie wzbudziły wykonania solowe polskich młodych artystów najznamienitszych dzieł muzyki klasycznej.
Festiwal od lat służy idei konfrontacji umiejętności. Wspólne muzykowanie niesie ze sobą potężny ładunek edukacyjny i wychowawczy – uczy poszanowania różnic kulturowych.
7 listopada
GDYBY TYGRYSY JADŁY IRYSY NOTA BENE DZIECIOM
Domu Kultury „Świt”, Warszawa
Wraz w Wydziałem Kultury Dzielnicy Targówek zorganizowaliśmy koncert grupy wokalnej NOTA BENE. w specjalnie przygotowanym dla dzieci programie „Gdyby tygrysy jadły irysy” z tekstami najlepszych poetów zajmujących się twórczością dla najmłodszych (jak Danuta Wawiłow, czy Wanda Chotomski) z muzyką wytrawnych mistrzów – jak Wasowski, Markiewicz czy Turnau – zostały opowiedziane zabawne historyjki o zwierzętach. Spotkaliśmy w nich zarówno myszkę, chomika, psa, krowę, a także drapieżne tygrysy, jak i samego Króla Lwa. Usłyszeliśmy też mruczankę najsłynniejszego na świecie misia – Kubusia Puchatka. Ta magiczna muzyka była dopełniona pełnym humoru słowem Andrzeja Borzyma, wybitnego dyrygenta i pedagoga.
23 października
VIVALDI GOES JAZZ
WOJCIECH MROZEK klarnety
KRZYSZTOF PRZYBYŁOWICZ perkusja
KAROL SZYMANOWSKI wibrafon
PIOTR WROMBEL fortepian
ZBIGNIEW WROMBEL kontrabas
BIAŁOŁĘCKA ORKIESTRA ROMANTICA
Białołęcki Ośrodku Kultury, Warszawa
Niepowtarzalny koncert, którego budulcem stały się „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego w wersji jazzowej, opracowane na klarnet, kwartet jazzowy oraz orkiestrę smyczkową.
„Cztery pory roku”stanowią jedyną w swoim rodzaju perłę barokowej muzyki. Vivaldi do partytury dołączył cykl sonetów – opisał w nich bogactwo i różnorodność przyrody, ludzkie przywary i kaprysy losu. Każdy szczegół – śpiew ptaków, szczekanie psa czy burza – znalazł swoje miejsce w partyturze i został doskonale zilustrowany przez kompozytora.
Idea opracowywania utworów muzyki klasycznej w sposób jazzowy jest zjawiskiem stosunkowo nowym i rzadkim. Dokonują je tylko najwięksi muzycy i instrumentaliści jazzowi - tym razem autorem aranżacji podjął się światowej sławy polski klarnecista, Wojtek Mrozek. w skład kwartetu weszli najwybitniejsi artyści polskiej sceny jazzowej: Krzysztof Przybyłowicz (perkusja), Karol Szymanowski (wibrafon), Zbigniew Wrombel (kontrabas) oraz Piotr Wrombel (fortepian).
Jazzowe opracowanie arcydzieła Vivaldiego Wojtka Mrozka, charakteryzuje idealna równowaga pomiędzy barokowym ideałem, a jazzowym klimatem. Doskonały warsztat, niespotykana zdolność improwizacji oraz niebywała muzykalność artystów sprawiły, iż koncert spotykał się z gorącym przyjęciem publiczności.
16–17 października
MŁODZI UKRAIŃCY W HOŁDZIE WIELKIM POLAKOM
MICHAŁ JACEK KOZŁOWSKI fortepian
KAMIL BORKOWSKI fortepian
Domu Kultury ARSUS , Warszawa
Kościół NMP Matki Pięknej Miłości, Warszawa
16 październik w Domu Kultury ARSUS i 17 października w kościele NMP Matki Pięknej Miłości przy ul. Myśliborskiej 100 odbył się koncert symfoniczny z okazji 200–ej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Honorowy patronat nad koncertem objął ambasador Ukrainy w Polsce Markian Malski.
Ideą koncertu było uczczenie pamięci dwóch wielkich Polaków, a zarazem „świata obywateli”, których dorobek wykracza poza ramy naszego dziedzictwa narodowego. Wystąpili młodzi artyści z Ukrainy i Polski. Polskim pianistom, którzy zaprezentowali dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina, towarzyszyła Młodzieżowa Ukraińska Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Średniej Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej pod dyrekcją Iryny Vakuliny. Orkiestra zrzeszająca uczniów od VIII do XI klasy, koncertuje na scenach Ukrainy i poza jej granicami. w jej repertuarze znajdują się zarówno utwory ukraińskiej i światowej klasyki jak i dzieła kompozytorów współczesnych.
Wspominając osobę Jana Pawła II orkiestra wykonała pieśni „Czarna Madonna”, „Abba Ojcze” oraz „Barkę”, które specjalnie na ten koncert opracował na orkiestrę Artur Słotwiński, student Wydziału Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.
Głównym punktem programu było wykonanie dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina, e-moll i f-moll. i koncert fortepianowy e-moll op. 11 wykonał Michał Jacek Kozłowski, student Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz w klasie kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. II koncert fortepianowy f-moll op. 21, skomponowany przez Chopina w 1830 r i dedykowany hrabinie Delfinie Potockiej, zaprezentował Kamil Borkowski, student Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego.
Mimo młodego wieku obaj artyści mają w swym dorobku liczne nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych, obaj też byli w latach 2003–2008 stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymali Stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Podczas niedzielnego koncertu zachwycili błyskotliwą techniką i dojrzałą interpretacją muzyki Chopina. Orkiestra też grała pięknie, miękko i ciepło.
Koncerty zorganizowaliśmy dzięki pomocy Dyrektora Ośrodka Kultury ARSUS, Burmistrzowi Dzielnicy Białołęka, Impresariatowi Artystycznemu Proscenium i Księdzu Proboszczowi parafii NMP Matki Pięknej Miłości. Koncert, który zakończył się owacją na stojąco, prowadziła Anna Barańska-Wróblewska.
10 października
CHOPIN BLISKI ...
MATEUSZ DAMIĘCKI narrator
KAMIL BORKOWSKI fortepian
JULIAN PAPROCKI klarnet
ALEKSANDRA KULS I skrzypce
KATARZYNA SYLLA II skrzypce
MACIEJ ROGOZIŃSKI altówka
ZUZANNA STRADOWSKA wiolonczela
Dom Kultury „ Świt”, Warszawa
W Domu Kultury „ Świt” we współpracy z Wydziałem Kultury Dzielnicy Targówek, zorganizowaliśmy koncert „Chopin bliski...”. Miał on na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z muzyką Chopina, zachęcenie do uczestniczenia w wydarzeniach o charakterze muzycznym, ale przede wszystkim przekonanie młodych ludzi, że muzyka klasyczna może być radością i świetną zabawą, wzbogacającą życie każdego człowieka.
„Chopin bliski ...”, to pionierskie przedsięwzięcie, które obok prezentacji dzieł Chopina w oryginalnym brzmieniu, ukazało nowatorską interpretacją najpiękniejszych jego dzieł, przygotowaną przez największe muzyczne osobowości: Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Mrozka oraz wybitnej ukraińskiej kompozytorki Bohdany Frolyak. Utwory Chopina zostały opatrzone nową jakością – opracowane zostały na klarnet i kwartet smyczkowy. Dzięki temu zabiegowi najpiękniejsze utwory tego kompozytora otrzymały nowy sens – nową „szatę” harmoniczną i instrumentacyjną, przy okazji nie tracąc nic z geniuszu oryginału.
W projekcie udział wzięli muzycy młodego pokolenia, uczniowie i studenci szkół muzycznych, multilaureaci konkursów muzycznych, stypendyści Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych prestiżowych instytucji wspierających rozwój młodych artystów. W swoim dorobku mają wiele nagród zdobytych na prestiżowych, polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Muzyka Chopina w ich wykonaniu stała się zapierającą dech w piersiach podróżą we wspaniały świat dźwięków kompozytora – jego miłości, tęsknot oraz marzeń.
Barwne anegdoty i ciekawostki, fragmenty bogatej korespondencji, ukazujące Chopina jako zwykłego człowieka, bliskiego każdemu z nas, przybliżył odbiorcom wybitny polski aktor młodego pokolenia Mateusz Damięcki.
10 października
PIOSENKA JEST DOBRA na WSZYSTKO
NOTA BENE
Białołęcki Ośrodku Kultury, Warszawa
Ta wyjątkowa propozycja muzyczna Fundacji Cultura Animi i grupy wokalnej NOTA BENE, ukazała najpiękniejsze piosenki polskie XX wieku w niezwykłych wykonaniach. Koncert w swym założeniu stał się wędrówką w czasie poprzez dzieje polskiej muzyki, podczas której odbiorca miał szansę zetknąć się z dziełami m.in. z Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Zielińskiego i Jonasza Kofty, a także legendarnymi twórcami m.in. niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów.
W swoim repertuarze artyści sięgnęli po najpopularniejsze utwory legendarnych twórców polskiej piosenki lat powojennych, jak również zagraniczne standardy jazzowe, filmowe i musicalowe. Znane wszystkim utwory uzyskały nowe oblicze i brzmienie, często bardzo oryginalne i porywające.
Grupę tworzą młodzi, twórczy ludzie, których połączyła radość wspólnego śpiewania. Swoimi występami udowodnili, że głos ludzki to najwspanialszy instrument, z którego można wydobyć zaskakująco szeroką paletę barw.
Koncert odbył się dzięki wsparciu Wydziału Kultury Dzielnicy Białołęka.
19 września
NASZA DUMA I PRZYSZŁOŚĆ
MARTA DOLIŃSKA obój
KLARA GRONET skrzypce
SYLWIA KOSTKA harfa
ALEKSANDRA KULS skrzypce
TOMASZ KUMIĘGA tenor
JULIA ŁOPUSZYŃSKA harfa
JULIAN PAPROCKI klarnet
KONRAD RYBAK kontrabas
EWELINA SIEDLECKA sopran
WOJCIECH SIWEK trąbka
ARCOFORMACJA zespół kameralny
BIAŁOŁĘCKA ORKIESTRA „ROMANTICA” POD DYREKCJĄ TOMASZA LABUNIA
Białołęcki Ośrodku Kultury, Warszawa
Impresariat Artystyczny Proscenium wraz z naszą fundacją, we współpracy z Panem Jackiem Kaznowski Burmistrzem Dzielnicy Białołęka wraz z Radą i Zarządem, Wydziałem Kultury dla Dzielnicy Białołęka i Białołęckim Ośrodkiem Kultury, przygotowaliśmy niezwykły koncert.
Dziesięcioro młodych, utalentowanych muzycznie solistów, zaprezentowało się nam z towarzyszeniem Białołęckiej Orkiestry „Romantica” pod batutą Tomasza Labunia. To niedawno powstała idea Burmistrz Białołęki, stworzenia możliwości koncertowania szczególnie uzdolnionym dzieciom i młodzieży. Wierzymy, że idea ta przyczyni się do wzrostu poziomu nauczania i wszechstronnego rozwoju utalentowanych młodych polskich artystów i twórców, którzy za kilka lat stanowić będą trzon polskiej sceny muzycznej i reprezentować będą polską scenę muzyczną na świecie. Naszym zdaniem zapomina się
o młodych, których zainteresowała muzyka poważna i którzy osiągnęli już na tym polu duże sukcesy. Już dziś reprezentują oni wysoki poziom artystyczny, a dzięki pasji i systematycznej pracy stale doskonalą trudną sztukę gry na ukochanym instrumencie. Program ten jest tylko maleńką nagrodą za pasma wyrzeczeń i włożony trud w ich dążeniu do mistrzostwa.
17 września
MUZYKA LUDÓW EUROPY – Chopin 2010
Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej, Toruń
Na zaproszenie Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu które jest organizatorem kolejnej edycji dorocznej imprezy folklorystycznej, tym razem pod hasłem Muzyka Ludów Europy – Chopin 2010, Fundacja Cultura Animi przygotowała jeden z koncertów. Impreza ta, od początku służy ochronie folkloru muzycznego i podtrzymywaniu tej cennej części kultury narodowej, jaką jest muzyka, pieśń i taniec ludowy. w roku 2010 nadarzyła się niezwykła okazja nadania tej imprezie szczególnego charakteru. Jubileuszowa, bo 30 edycja muzealnej imprezy odbywała się w roku obchodów 200–lecia urodzin Fryderyka Chopina. Formuła tej wyjątkowej edycji służyła uwypukleniu związków jego twórczości z folklorem muzycznym regionów, w których kompozytor bywał i z których tradycji muzycznych czerpał inspirację.
29 sierpnia
PROMENADOWE KONCERT W OGRODZIE SASKIM
Ogród Saski, Warszawa
Ostatni z wakacyjnych koncertów organizowanych we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy był swoistą ucztą dla słuchaczy. Zaprezentowany program „Letnia serenada” był muzycznym przekrojem przez wieki – począwszy od mistrzów epoki klasycyzmu (divertimenta W. A. Mozarta, ze słynnym ,,Eine kleine Nachtmusik", miniatury J. Haydna i L. van Beethovena, np. ,,Dla Elizy"), romantyzmu (miniatury E. Griega, R. Schumanna, P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa, A. Dworzaka, G. Bizeta, walce i polki J. Straussa, popularne melodie z operetek Fr. Lehara, I. Kalmana), po kompozycje muzyki popularnej i standardy jazzowe (m.in.: przeboje z musicali ,,Cats" A. L. Webbera, ,,West side story” L. Bernsteina, ,,Skrzypek na dachu" J. Bocka oraz fragmenty z muzyki filmowej, popularne standardy G. Gershwina (,,Summertime") i ragtime'y S. Joplina z przebojowym ,,The Entertainer” oraz najsłynniejsze kompozycje J. Lennona i P. McCartneya, np. ,,Let it be", ,,Yesterday", ,,Michelle". w skład kwartetu weszli muzycy orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Orkiestry Romantica. Przy dźwiękach ich muzyki poczuliśmy klimat wiedeńskich ogródków i promenad.
22 sierpnia
PROMENADOWE KONCERT W OGRODZIE SASKIM
Ogród Saski, Warszawa
W przedostatnią niedzielę wakacji zaprosiliśmy Państwa na wspaniały, ponad godzinny koncert nawiązujący do Światowego Roku Chopinowskiego w wykonaniu Machowska & Kopietz DUO w niepowtarzalnym składzie instrumentalnym: fortepian + akordeon, bandoneon, akordina. Do programu poza walcami F. Chopina, włączyliśmy utwory innych Klasyków, jak też utwory z pogranicza klasyki i rozrywki, w tym francuskie musette, tango-walce i inne. Usłyszeliśmy najpopularniejsze walce F. Chopina, francuskie walce musette, argentyńskie tango-walce oraz najpiękniejsze walce muzyki klasycznej i filmowej w tym utwory m.in.: R. Galliano, A. Troilo, Y. Tiersena, A. Chaczaturiana, F. Churchilla.
14 sierpnia
PROMENADOWE KONCERT W OGRODZIE SASKIM
Ogród Saski, Warszawa
W kolejnym koncercie „saskim” organizowanym wspólnie z Wydziałem Kultury Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przedstawiliśmy najpopularniejsze standardy jazzowe w wykonaniu BENC BAND, zespołu jazzowego z Torunia, kierowanego przez Piotra Dołęgowskiego. Ich muzyka, utrzymana była w stylistyce jazzu fusion, stanowiła oryginalną mieszankę jazz rocka z elementami funky, soulu i popu. Była to muzyka lekka, bardzo rytmiczna z dopracowanymi improwizacjami, wciągająca i bezpretensjonalna. Dla słuchaczy nie do końca oswojonych z jazzem stanowiła doskonałe źródło nastrojów, a dla miłośników tego gatunku – możliwość delektowania się muzycznymi niuansami i barwami.
8 sierpnia
PROMENADOWE KONCERT W OGRODZIE SASKIM
Ogród Saski, Warszawa
We współpracy z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy rozpoczęliśmy cykl niezwykłych koncertów, podczas których muzyka klasyczna w najlepszym wykonaniu ozdobi zabytkowe alejki Ogrodu Saskiego w Warszawie.
W roku 200–ej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zaproponowaliśmy niezwykły koncert zatytułowany „Chopin bliski …” w programie koncertu umieściliśmy dzieła Chopina we wspaniałych aranżacjach na kwintet klarnetowy, stworzone przez najwybitniejszych polskich muzyków: Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Zbigniewa Namysłowskiego i Wojciecha Mrozka oraz ukraińskiej kompozytorki Bohdany Frolyak. Muzykę dopełniły fragmenty bogatej korespondencji Kompozytora oraz barwne anegdoty, które pokazały, że Chopin – pomimo zasłużonej sławy – był także zwykłym człowiekiem. Bliskim każdemu z nas.
Fundacja nasza stawia sobie za cel wspieranie młodych uzdolnionych artystów. Dlatego też do wykonania koncertu zaprosiliśmy polskich muzyków młodego pokolenia – artyści ci to uczniowie i studenci szkół muzycznych, multilaureaci konkursów muzycznych, stypendyści Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych prestiżowych instytucji wspierających rozwój młodych artystów. Stworzony przez nich zespół zyskał znaczącą pozycję na polskiej scenie muzycznej – ich koncerty cieszą się przychylnością publiczności oraz pozytywnymi recenzjami krytyki. w swoim dorobku mają wiele nagród zdobytych na prestiżowych, polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Muzyka Chopina w ich wykonaniu to zapierająca dech w piersiach podróż we wspaniały świat dźwięków kompozytora – jego miłości, tęsknot oraz marzeń o wolnej i bohaterskiej ojczyźnie.
18–20 czerwca
V MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA SZKÓŁ MUZYCZNYCH
Muzeum Pałac w Wilanowie
Amfiteatr Bemowo, Warszawa
W dniach 18–20 czerwca 2010 odbyły się V Międzynarodowe Spotkania Szkół Muzycznych. Tegoroczna, jubileuszowa edycja pozwoliła na wymianę muzycznych doświadczeń młodych muzyków z Polski, Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz Czech. Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Pani Marii Kaczyńskiej. Patronat nad imprezą objęli także Ambasadorowie Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Słowackiej, Ukrainy oraz Republiki Węgierskiej.
Uczestnicy tego niezwykłego festiwalu spotkali się w Warszawie, aby prezentować swoje artystyczne umiejętności oraz nawiązywać międzynarodowe kontakty. Muzykowanie to pomogło odnaleźć wspólne źródła europejskiej kultury, pozwoliło również poznać duszę poszczególnych narodów. Nie ma lepszej formy zaakceptowania różnic kulturowych, jak bezpośredni kontakt i współuczestniczenie, a nawet współzawodniczenie na tak szerokim polu, jakim jest muzyka. Młodzież, która pojawiła się na scenie, to niezwykli ludzie. Ich dotychczasowe osiągnięcia pozwoliły na stwierdzenie, że pomimo młodego wieku zasługują na miano artystów.
Wszystkie koncerty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem oraz gorącym przyjęciem publiczności. Prezentowana była głównie muzyka klasyczna, ale usłyszeliśmy również wiele popularnych utworów muzyki rozrywkowej w ciekawych interpretacjach. Prawdziwym smaczkiem Spotkań był występ gości specjalnych festiwalu - Grupy MoCarta.
Fundacja Cultura Animi dziękuje partnerom za pomoc w organizacji festiwalu – Bielańskiemu Centrum Edukacji Kulturalnej, Zespołowi Szkół Muzycznych i st. im. Stanisława Moniuszki w Warszawie i Ośrodkowi Kultury ARSUS.
W tegorocznej edycji festiwalu wystąpili uczniowie z szkół:
Państwowa Szkoła Muzyczna i st. nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie
Państwowa Szkoła Muzyczna i st. nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Józefa Elsnera w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
Zespół Szkół Muzycznych i st. nr 1 im. Stanisława Moniuszki w Warszawie
Państwowa Szkoła Muzyczna i i II st. w Zduńskiej Woli
Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu
Szkoła Artystyczna im. J. Albrechta - Bratysława
Szkoła Artystyczna im. J. Kresánka – Bratysława
Szkoła Artystyczna – Praga
Średnia Mistrzowska Szkoła Muzyczna im. Salomei Kruszelnickiej – Lwów
Szkoła Muzyczna im. F. Liszta – Györ
Dithmarscher Musikschule - Heide
20 marca
MISTRZ I UCZEŃ – śpiew
MISTRZ
DARIUSZ NIEMIROWICZ
UCZEŃ
ELŻBIETA IZDEBSKA
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Nasza Fundacja po raz czternasty przedstawiła warszawskiej publiczności niepowtarzalny koncert z cyklu MISTRZ I UCZEŃ. Zgromadzeni słuchacze mogli podziwiać dwoje wspaniałych śpiewaków – Dariusza Niemirowicza (który tym razem wystąpił w roli Mistrza) oraz Elżbiety Izdebskiej. Przy fortepianie zasiadł Antoni Lichomanow. Artyści zaprezentowali arie oraz duety z najznakomitszych oper (m. in. Halki Stanisława Moniuszki, Ernani Giuseppe Verdiego, Fausta Charlesa Gounoda, Giocondy Almicare Ponchiellego), a także głębokie i poruszające pieśni Richarda Straussa, Johannesa Brahmsa oraz Romualda Twardowskiego. Wspaniałe interpretacje sprawiły, że publiczność doświadczyła wspaniałych doznań artystycznych. Ten koncert z pewnością na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.
18–21 marca
V SPOTKANIA MUZYCZNE MŁODZIEŻY POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ
Filharmonia Lwowska im. S. Ludkiewicza, Lwów
Filharmonia Lwowska im. M. Łysenki, Lwów
Już po raz piąty nasza Fundacja przy pomocy Filharmonii Lwowskiej im. S. Ludkewycza, Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki oraz Instytutu Polskiego w Kijowie zorganizowała niepowtarzalne przedsięwzięcie w postaci Spotkań Muzycznych we Lwowie. Podczas Festiwalu wystąpili najzdolniejsi uczniowie i studenci z Polski oraz Ukrainy. Młodzi muzycy mieli okazję występu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej. Koncerty z orkiestrą, a także występy kameralne i solowe dały wspaniałą szansę młodym muzykom do prezentacji swoich umiejętności oraz stały się impulsem do nawiązania nowych, muzycznych znajomości. Międzynarodowe kontakty z pewnością zaowocują niezwykłą artystyczną współpracą. Wierzymy, że kolejne edycje Spotkań przyczynią się do rozwoju talentów młodych Polaków i Ukraińców, a także utrwalenia więzi pomiędzy oboma narodami.
Wystąpili uczniowie i studenci z:
Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Białymstoku
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Józefa Elsnera w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych i i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Akademia Muzyczna w Krakowie
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
6 marca
MISTRZ I UCZEŃ – harfa
MISTRZ
ANNA SIKORZAK-OLEK
UCZEŃ
SYLWIA KOSTKA
JULIA ŁOPUSZYŃSKA
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
W Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie Fundacja Cultura Animi zorganizowała trzynasty już koncert z cyklu MISTRZ I UCZEŃ, tym razem wypełniony muzyką harfową. Zgromadzeni słuchacze mieli okazję wysłuchać wirtuoza tego instrumentu, Anny Sikorzak-Olek, od wielu lat prowadzącej bogatą działalność koncertową oraz pedagogiczną. Obok niej wystąpiły młode adeptki gry na tym anielskim instrumencie – Sylwia Kostka oraz Julia Łopuszyńska. w programie znalazły się utwory J. B. Krumpholza, W. Crofta, D. Zipoliego, B. Brittena, M. Glinki, G. Faure, B. Andresa, M. Mcheledova oraz C. Salzedo. Magia instrumentów oraz niepowtarzalna muzykalność i talent wykonawców stały się źródłem niezapomnianych muzycznych wrażeń.