Kronika wydarzeń 2016

18 grudnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. BOBOLI

 

BOŻONARODZENIOWY WIECZÓR MUZYKI KAMERALNEJ

Piotr Chuszno altówka

Maria Daszkowska flet

Michał Dawidziuk flet

Jerzy Denisiewicz skrzypce

Ignacy Łopuszyński wiolonczela

Michalina Muszyńska flet

Konstancja Pernach flet

Klara Wojciechowska skrzypce
Grażyna Zbijowska flet


Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

W niedzielę 18 grudnia, o godz. 18.00, odbył się ostatni w 2016 roku koncert z cyklu „Niedziela z muzyką u św. Andrzeja Boboli”. W dolnym kościele wystąpili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie, z klasy fletu i kameralistyki Grażyny Zbijowskiej. W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy utwory takich znakomitości jak: P.H. Gaubert, J. Ibert, E. Kronke, A. Ginastera, M.J. Rodriques Peris. Uczniowie wykonali także Kolędy polskie. Po koncercie w Sali Betlejem odbyła się degustacja świątecznych pierników, przygotowanych przez młodych artystów. Koncerty zorganizowane zostały wspólnie z Fundacją Cultura Animi.

 

13 grudnia

Zakład Karny w Opolu Lubelskim

Aleksandra Płaczek fortepian

 

I Ogólnopolski Przegląd Więziennych Form Dziennikarskich zainicjowany przez Zakład Karny w Opolu Lubelskim, był kolejnym wydarzeniem, w które zaangażowała się nasza fundacja. Osadzeni biorący udział w konkursie, mieli okazję zmierzyć się z dziennikarką formą literacką. Pomysłodawcą, autorem oficjalnego regulaminu i jednym z jurorów przeglądu był jeden z osadzonych.

Przegląd został objęty patronatem Katedry Kryminologii i Polityki Karnej Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentowanej przez dr Marię Niełaczną, której zaangażowanie przyczyniło się m.in.  do objęcia nadsyłanych prac fachową oceną merytoryczną, wydania kilkudziesięciu egzemplarzy zbioru pt. „NEGATYW I, Niestety taki byłem…”, którego tytuł jest tożsamy z tytułem zwycięskiej pracy.

Uroczyste zakończenie pierwszej edycji przeglądu, w wyjątkowym stylu uświetniła młoda i niezwykle zdolna pianistka Aleksandra Płaczek. Fortepianowy koncert rozpoczęty kilkoma utworami Fryderyka Chopina i ubogacony kompozycjami innych polskich i światowych autorów, wywarł na wszystkich zgromadzonych wielkie wrażenie. Umiejscowienie subtelnej materii muzycznej w niecodziennej i niesprzyjającej komfortowi przestrzeni, jaką jest korytarz oddziału mieszkalnego, stał się pięknym zwieńczeniem tego wydarzenia i wspaniałym ludzkim gestem znakomitej pianistki, dedykowanym osobom pozbawionym wolności.

19 listopada

X FESTIWAL MUZYKI POLSKIEJ NA WĘGRZECH

BERNADETA WIECZERZYŃSKA  wiolonczela

JULIA MARCZUK  fortepian

SULAMITA ŚLUBOWSKA  wiolonczela

JAGODA STAMICKA fortepian

PIOTR ROŚCISZEWSKI  wiolonczela amplifikowana

 

Györ/Węgry

Széchenyi István Egyetem Hangversenyterme (Świątynia Sztuki), Győr

 

W 2016 roku odbyła się okrągła X edycja Festiwalu Muzyki Polskiej na Węgrzech, organizowanym przez Fundację Cultura Animi wraz z partnerami węgierskimi – Szkołą Muzyczną im. F. Liszta w Györ oraz Stowarzyszeniem Mniejszości Polskiej na Węgrzech. Zgodnie z tradycją, festiwal rozpoczął się Konkursem Muzycznym, przeznaczonym dla węgierskich i słowackich uczniów szkół muzycznych.

Przedmiotem konkursu było wykonanie utworów kompozytorów polskich. Koncerty wchodzące w skład festiwalu odbyły się, jak zawsze, w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Györ, zwanej "Świątynią sztuki".

Przed ogłoszeniem wyników konkursu odbył się koncert galowy w wykonaniu młodzieży z Polski.

To ważne wydarzenie o charakterze międzynarodowym, od lat służy idei prezentacji polskiej muzyki na arenie międzynarodowej. Ponadto wspólne muzykowanie posiada własności wychowawcze i edukacyjne, kształtujące każdego z uczestników.

 

18 listopada

Koncert w Bratysławie

BERNADETA WIECZERZYŃSKA  wiolonczela

JULIA MARCZUK  fortepian

SULAMITA ŚLUBOWSKA  wiolonczela

JAGODA STAMICKA fortepian

PIOTR ROŚCISZEWSKI  wiolonczela amplifikowana

Bratysława/Czechy
Szkoła artystyczna im. Jana Albrechta


Tego dnia, korzystając z podróży na Węgry, zatrzymaliśmy się w zaprzyjaźnionej szkole artystycznej w Bratysławie, by zaprezentować przygotowany program Czeskiej publiczności. W repertuarze składającym się tylko z polskich kompozycji, pojawiły się utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Andrzeja Panufnika oraz Piotra Rościszewskiego.   

 

 

 

 

 

13 listopada

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. BOBOLI

 

ALEKSANDRA KWIATKOWSKA skrzypce

JUSTYNA JARZĄB fortepian

Santuarium św. Andrzeja Boboli

 

W niedzielę 13 listopada odbył się 48. koncert z cyklu „Niedziela z Muzyką u Św. Andrzeja

Boboli”. Jako Bacewicz Duo wystąpiły dwie utalentowane artystki: skrzypaczka – Aleksandra

Kwiatkowska, oraz pianistka – Justyna Jarząb. W repertuarze pojawiły się utwory Johanessa Brahmsa, Witolda Lutosławskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Dimitra Szostakowicza.

12–16 października

X SPOTKANIA MUZYCZNE MŁODZIEŻY POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ

Aleksandra Bocian flet

Zuzanna Kuklińska skrzypce

Monika Łopuszyńska sopran

Aleksandra Machaj skrzypce

Agata Nowak wiolonczela

Julian Paprocki klarnet

Aleksandra Płaczek fortepian

Jagoda Stanicka fortepian

Michalina Szczepkowska skrzypce

Wiktor Szymański fortepian

 

Celem organizowanej od 2006 roku imprezy jest stworzenie uzdolnionej muzycznie polskiej młodzieży, możliwości koncertowania poza granicami kraju, w szczególności konfrontacji z rówieśnikami z Ukrainy. Ważnym celem festiwalu jest promocja młodych polskich talentów artystycznych na forum międzynarodowym. Impreza organizowana jest wspólnie przez

Fundację Cultura Animi i Bohdanę Frolyak (czołową ukraińską kompozytorkę) oraz Filharmonię Lwowską i Akademię Muzyczną we Lwowie we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie. Biorą w niej udział uczniowie wybranych szkół muzycznych z Polski oraz ich rówieśnicy ze szkół muzycznych Ukrainy. Wykonawcom każdorazowo towarzyszy Orkiestra

Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej. Pragniemy podkreślić, że jest to jeden z niewielu festiwali z udziałem młodych muzyków, podczas których mają oni możliwość solowego występu z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry.

W ramach festiwalu odbyło się 5 koncertów z utworami takich kompozytorów jak: Benjamin

Britten, Ian Clarke, Aaron Copland, Harald Genzmer, Henryk Mikołaj Górecki, György Ligeti,

Roman Maciejewski, Nikołaj Miaskowski, Carl Nielsen, Julian Paprocki, Arvo Pärt, Sergiej Prokofiev, Piotr Rościszewski, Maurice Ravel, Ewa Miriam Saczko, Dmitri Shostakovich, Andre Waignein.

9 października

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. BOBOLI

 

ALEKSANDRA BOCIAN flet

ZUZANNA KUKLIŃSKA skrzypce

MONIKA ŁOPUSZYŃSKA sopran

MARCIN MARCHEWKA fortepian

AGATA NOWAK wiolonczela

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

PIOTR ROŚCISZEWSKI wiolonczela

JAGODA STANICKA fortepian

MICHALINA SZCZEPKOWSKA skrzypce

WIKTOR SZYMAŃSKI fortepian

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

9 października mieliśmy przyjemność zaprosić wszystkich na koncert młodych uzdolnionych muzyków, którzy zagrali  koncert kameralny z muzyką XX i XXI wieku. W programie koncertu usłyszeliśmy utwory takich kompozytorów jak: Benjamin Britten, Ian Clarke, Harald Genzmer, György Ligeti, Julian Paprocki , Piotr Rościszewski, Dmitri Shostakovich.

1 października

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI W IZABELINIE

 

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

 

Centrum Kultury Izabelin

1 października w Centrum Kultury Izabelin odbył się wyjątkowy koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałych pianistek – studentek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie usłyszeliśmy koncerty fortepianowe Romana Maciejewskiego, Siergieja Prokofiewa i Mauricego Ravela. Partie orkiestry na fortepianach wykonali niezastąpieni Tomasz Lupa i Maciej Grzybowski. Różnorodny repertuar w połączeniu z młodzieńczą charyzmą zagwarantowały niezapomniane muzyczne emocje.

18 września

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. BOBOLI V rocznica śmierci prof. Reginy Smendzianki

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

15 września obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci prof. Reginy Smendzianki, polskiej pianistki i pedagog, wyróżnionej wieloma odznaczeniami, w tym honorową odznaką Związku Kompozytorów Polskich (1972), Orderem "Polonia Mater Nostra Est" (2001), Prymasowskim Medalem Złotym - "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti" (2005). W 1988 artystka założyła "Fundację Reginy Smendzianki", wspierającą młodych polskich pianistów. To właśnie ona zapoczątkowała tradycję koncertów w Sanktuarium przy ul. Rakowieckiej, którą od paru lat kontynuuje Fundacja Cultura Animi. Z tej okazji odbył się koncert specjalny, który dostarczył niecodziennych wrażeń muzycznych.

22 lipca

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

JULIAN PAPROCKI  klarnet

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

EDWIN SZWAJKOWSKI fortepian

KAROL DOBROWOLSKI skrzypce

 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO w składzie:

CZESŁAW BARTKOWSKI perkusja

ADAM CEGIELSKI kontrabas

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI fortepian

ANTONINA KRZYSZTOŃ śpiew/gitara z zespołem

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Mieliśmy przyjemność zorganizować trzy koncerty w ramach Dni w Diecezjach przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się na Warszawskim Mokotowie w Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli. Podczas tego dnia usłyszeliśmy utwory w wykonaniu studentów wyższych uczelni muzycznych (Julian Paprocki – klarnet; Aleksandra Płaczek – fortepian; Jagoda Stanicka – fortepian; Edwin Szwajkowski – fortepian). Ponadto wysłuchaliśmy koncertu jazzowego z muzyką polską w nietypowym składzie: Karol Dobrowolski (skrzypce) wraz z zespołem Andrzej Jagodziński Trio (Czesław Bartkowski – perkusja; Adam Cegielski – kontrabas; Andrzej Jagodziński – fortepian). Ostatni koncert umilił nam występ Antoniny Krzysztoń z zespołem.

Koncerty zorganizowane zostały przez Fundację Cultura Animi oraz Służewski Dom Kultury w Warszawie.

9 CZERWCA

„TRZY-CZTE-RY”

 

ANDRZEJ KARAŁOW  fortepian

KRZYSZTOF CHORZELSKI altówka

ORKIESTRA SINFONIA VARSOVIA

EWA STRUSIŃSKA dyrygent

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Niebywale imponujący ostatni koncert festiwalu „TRZY-CZTE-RY” w wykonaniu Sinfonii

Varsovii i Andrzeja Karałowa. Bogaty repertuar obejmujący dzieła Maurice’a Ravela, Witolda Lutosławskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Tadeusza Bairda był wisienką na torcie tego festiwalu.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i

Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

8 CZERWCA

„TRZY-CZTE-RY” – trampolina młodych

 

ALEKSANDRA PŁACZEK  fortepian

MONIKA ŁOPUSZYŃSKA   sopran

KRYSTYNA RACZYŃSKA  fortepian

JAGODA STANICKA  fortepian

 

SZYMANOWSKI PIANO TRIO:

MAURYCY STAWUJAK  fortepian

KATARZYNA DENKIEWICZ  skrzypce

ANTONINA PRZYBYSZEWSKA wiolonczela

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Na tym koncercie wszystkich zauroczyli młodzi, utalentowani wykonawcy.

Zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar, od Wolfganga Amadeusza Mozarta, poprzez Claude’a Debussy’ego i Sergieja Rachmaninowa aż po Benjamina Brittena.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

7 CZERWCA

„TRZY-CZTE-RY” kameralnie

OLGA PASIECZNIK  sopran

NATALIA PASIECZNIK fortepian

JAKUB JAKOWICZ  skrzypce

KRZYSZTOF CHORZELSKI  altówka

MARCIN SIENIAWSKI  wiolonczela

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Był to już siódmy koncert festiwalu „TRZY-CZTE-RY”. Niezwykłe wydarzenie, na którym moc emocji dostarczyły nam pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta. Oprócz tego po przerwie mieliśmy okazję wysłuchać Divertimenta Es-dur tego samego kompozytora.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

6 CZERWCA

 „TRZY-CZTE-RY” z klawesynem

MAŁGORZATA SARBAK  klawesyn

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Tego dnia mieliśmy okazję zaprosić Państwa na koncert, w którym główną rolę odegrał klawesyn. Małgorzata Sarbak wykonała utwory Jana Sebastiana Bacha i Pawła

Szymańskiego. Było to wydarzenie, które z pewnością zapadło w pamięć wielu melomanom.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i

Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

 

3 CZERWCA

 „TRZY-CZTE-RY” z fortepianem

JAN KRZYSZTOF BROJA  fortepian

Na VI. Już koncercie festiwalu „TRZY-CZTE-RY” mieliśmy okazję wysłuchać dzieł fortepianowych Claude’a Debussy’ego oraz Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Jana Krzysztofa Broi, który oczarował wszystkich słuchaczy swoją wirtuozerią i wyrazem artystycznym.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

2 CZERWCA

 „TRZY-CZTE-RY” kameralnie

JULIAN PAPROCKI  klarnet

MACIEJ GRZYBOWSKI  fortepian
MECCORE STRING QUARTET

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Tego dnia wysłuchaliśmy utworów Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa i Antona Weberna. Muzyka zróżnicowana w stylu, wykonana przez najwybitniejszych kameralistów swojego pokolenia, zapewniła nawet najbardziej wytrawnym melomanom ucztę muzyczną na najwyższym poziomie.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

31 MAJA

„TRZY-CZTE-RY” – fortepian i perkusja

MARTYNA ZAKRZEWSKA fortepian

ALEKSANDRA ŚWIGUT  fortepian

ALEKSANDER WNUK  perkusja

BARTOSZ SAŁDAN  perkusja

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Odbył się kolejny koncert festiwalu „TRZY-CZTE-RY”. Niecodzienne połączenie fortepianu i perkusji dostarczyło wszystkim słuchaczom niezapomnianych wrażeń i mnóstwo emocji.

Artyści wykonywali utwory m.in. Beli Bartóka oraz Kazimierza Serockiego.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

24 MAJA

„TRZY-CZTE-RY” kameralnie

GRAŻYNA ZBIJOWSKA  flet

ALEKSANDRA KWIATKOWSKA  skrzypce

IGOR KABALEWSKI  altówka

PIOTR HAUSENPLAS  wiolonczela

IGOR SZELIGOWSKI  waltornia

MACIEJ GRZYBOWSKI  fortepian

 

Był to już trzeci koncert festiwalu „TRZY-CZTE-RY”. Tego dnia mieliśmy okazję posłuchać zespołów kameralnych złożonych z utalentowanych i utytułowanych muzyków w repertuarze dobranym tak, aby trafić w gusta każdego melomana. Był to między innymi Brahms,

Panufnik, Lutosławski, Ries i Roussel.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

23 MAJA

 „TRZY-CZTE-RY”:  Spektakl Teatru Cinema - Rewia ognia

 

ZESPÓŁ TEATRU CINEMA

CHÓR „CAMERATA SILESIA”

ANNA SZOSTAK dyrygent

KRZYSZTOF JAGUSZEWSKI, ROMAN GAWLIK, ARKADIUSZ KUC  perkusja

 

Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Na kolejnym koncercie festiwalu „TRZY-CZTE-RY” zjawiskowy Teatr Cinema z Michałowic pod Jelenią Górą zaprezentował jeden ze swoich najwybitniejszych spektakli: „Rewię ognia”. Następnie zaprezentowała się jedyna w swoim rodzaju, wyrosła z wielkich śląskich tradycji chóralnych Camerata Silesia – w wykonaniu tego renomowanego zespołu mogliśmy posłuchać wspaniałego dzieła Pawła Szymańskiego „Phylakterion”.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i

Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

 

 

17 maja

„TRZY-CZTE-RY” Inauguracja

OLGA PASIECZNIK  sopran

MACIEJ PISZEK  fortepian

SINFONIA VARSOVIA

SZYMON BYWALEC  dyrygent

 

Na pierwszym koncercie festiwalu „TRZY-CZTE-RY” zaprezentowaliśmy ikonę polskiej wokalistyki, Olgę Pasiecznik, wykonującą nieczęsto słyszane publicznie koncertowe Arie Wolfganga Amadeusza Mozarta. Obok niego i Józefa Haydna, zabrzmiała również muzyka flagowych kompozytorów polskiej muzyki współczesnej: Pawła Szymańskiego (w nowej interpretacji Macieja Piszka) i Pawła Mykietyna. Tego drugiego – prawykonanie warszawskie.

Koncert festiwalowy zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

Narodowego.

Nasi sponsorzy: Budimex S.A., British Automotive Polska S.A. - Generalny Importer  Jaguar i Land Rover w Polsce, Marvipol S.A., Synektik SA.

10 kwietnia

KONCERT KAMERALNY

KONSTANCJA PERNACH flet

MICHAŁ DAWIDZIUK flet

ANNA BARAN waltornia

DOMINIKA WOJCIESZUK skrzypce

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

W niedzielę 10 kwietnia przeżyliśmy niezwykłą muzyczną ucztę. Mieliśmy szansę usłyszeć najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów, począwszy od Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa, aż po Paula Hindemitha. Zaprezentowało się dwóch flecistów: Konstancja Pernach oraz Michał Dawidziuk. Usłyszeliśmy także Trio fortepianowe w nietypowym składzie, w który wchodzą: Anna Baran (waltornia), Dominika Wojcieszuk (skrzypce) i Aleksandra Płaczek (fortepian). Podczas koncertu mieliśmy przyjemność usłyszeć prawykonanie utworu młodej, obiecującej kompozytorki Aleksandry Chmielewskiej na trio fortepianowe.

3 kwietnia

RECITAL PRZED-DYPLOMOWY

JAGODA STANICKA fortepian

3 kwietnia w Centrum Kultury Izabelin odbył się recital przed-dyplomowy Jagody Stanickiej, uczennicy Zespołów Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu Justyny Galant-Wojciechowskiej i prof. Edwarda Wolanina. Pianistka wielokrotnie doskonaliła swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie u takich mistrzów, jak: Piotr Anderszewski, Maciej Grzybowski, Andrzej Jasiński, Milan Langer, Aleksiej Orlovetsky, Wojciech Świtała czy Michael Wessel. Występowała w wielu miastach w Polsce oraz w : Austrii, Białorusi, Niemczech, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Uczestniczyła w Programie Comenius (Bayreuth/Niemcy; 2012) pod hasłem „Music: an open door to Europe” oraz programie Erasmus Plus (Madera/Portugalia; 2015). Jagoda zaprezentowała nam utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Ferenza Liszta, Maurice’a Ravela i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

31 marca – 1 kwietnia

FESTIWAL PIANISTYCZNY MUZYKI POLSKIEJ

Fundacja Cultura Animi wraz ze Szkołą Sztuk Pięknych w Radominie miała przyjemność zorganizowania tegorocznej edycji Festiwalu Pianistycznego Muzyki Polskiej w Wilnie. W czwartek 31 marca odbył się Koncert inauguracyjny w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, na którym wystąpił gość specjalny wieczoru, polska pianistka, podopieczna Fundacji - Jagoda Stanicka. Jagoda jest uczennicą klasy dyplomowej Zespołów Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wielokrotnie doskonaliła swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie u takich mistrzów, jak: Piotr Anderszewski, Maciej

Grzybowski, Andrzej Jasiński, Milan Langer, Aleksiej Orlovetsky, Wojciech Świtała czy

Michael Wessel. Występowała w wielu miastach w Polsce oraz w: Austrii, Białorusi, Niemczech, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.  Drugiego dnia Festiwalu, 1 kwietnia odbyły się przesłuchania festiwalowe na których wystąpiła młodzież litewskich szkół muzycznych.

8 marca

MAGICZNY FORTEPIAN

Centrum kultury Izabelin

Przygotowany przez nas spektakl Magiczny Fortepian cieszy się coraz większym powodzeniem. Tym razem został przedstawiony dwukrotnie szkołom z gminy Izabelin. Zaprezentowane przedstawienie opowiada o niesfornej pianistce Tosi cierpiącej na najstarszą chorobę świata - LENISTWO. Antonina Nutka chodzi do szkoły muzycznej, gdzie uczy się grać na fortepianie. Jednakże nie lubi się przemęczać, w związku z tym unika wysiłku, pracy i ćwiczeń na instrumencie, za co grozi jej wyrzucenie ze szkoły. W całą historię wplątany jest sam Fryderyk Chopin, który komentuje działania dziewczynki i zderza jej czasy ze swoim, kiedy nie było Internetu, Xboxów, telewizorów i wielu innych urządzeń.. W całym przedstawieniu najbardziej tajemniczą postacią jest tytułowy Magiczny Fortepian, który po pierwsze potrafi mówić! A po drugie, porozumiewa się za pomocą dźwięków. Fortepian oferuje dziewczynce pomoc w nauce, jednak ostrzega, że zamierzony cel można osiągnąć tylko i wyłącznie dzięki swojej pracy i wysiłkowi. Uświadamia jej, że BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY.

6 marca

RODZINNE PORANKI MUZYCZNE
KOPCIUSZEK – w adidasach i na obcasach

Dom Kultury „Świt”, Warszawa

Odbył się kolejny spektakl muzyczny przygotowany przez Fundację Cultura Animi.

„Kopciuszek” to inicjatywa grupy teatralnej Muzyczna Ferajna, złożonej ze studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przedstawienie nawiązuje w dużej mierze do baśni Charlesa Perraulta, z tym, że głównym grzechem leniwej siostry Kopciuszka jest otyłość. Książę organizuje w swym pałacu, nie bal, ale zawody sportowe, a słynny zagubiony pantofelek… to zgubiony adidas. Morał – subtelnie zawoalowany pośród niezliczonych scenek humorystycznych – jest oczywiście taki, że należy zdrowo się odżywiać i uprawiać sport zamiast ślęczeć przed komputerem. Nieodległa dzieciom tematyka, duża dawka dowcipu i profesjonalizm sympatycznych, pełnych pozytywnej energii wykonawców, to nie jedyne walory przedstawienia. Młodzi widzowie od samego początku są włączani do aktywnego uczestniczenia w akcji – czy to poprzez odpowiadanie na pytania aktorów, wspólny śpiew, zabawy rytmiczne, czy też przez udział w organizowanych przez księcia zawodach sportowych.

10-15 lutego

TRASA KONCERTOWA NIEMCY

ANNA BARAN waltornia

DOMINIKA WOJCIESZUK skrzypce

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

 MONIKA ŁOPUSZYŃSKA sopran

 

Heide, Brunsbuttel (Niemcy)

Jak co roku w okolicach karnawału, Fundacja Cultura Animi zorganizowała trasę koncertową młodych muzyków po Niemczech. W koncertach wzięło udział trio fortepianowe w składzie: Anna Baran (waltornia), Dominika Wojcieszuk (skrzypce) i Aleksandra Płaczek (fortepian). W koncercie wzięła także udział sopranistka Monika Łopuszyńska. Koncerty odbyły się w Heide i Brunsbuttel, gdzie muzycy swoim występem uświetnili jubileusz gazety Boyens Medien. Artystki wykonały Trio waltorniowe Es-dur op. 40 Johannesa Brahmsa oraz niezwykłe satyry op. 109 Dmitrija Szostakowicza, czyli pięć romansów do słów Saszy Czornego na sopran i fortepian. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zaprezentować niemieckiej publiczności utalentowanych artystów z Polski.

7 lutego

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. BOBOLI Ave Maria

 

AERAN KIM sopran

JINTAE YOON kontratenor

KYEONGYEON SEO fortepian

WONJOO BAEK fortepian

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Ave Maria to modlitwa, której słowa od wieków inspirują artystów na całym świecie. Fundacja Cultura Animi zorganizowała dla Państwa wyjątkowy koncert poświęcony w całości temu wybitnemu dziełu. Mieliśmy szanse usłyszeć dziesięć różnych utworów, które pomimo innego charakteru czy składu wykonawczego zawsze przekazywały tę samą, głęboką treść modlitwy. Jak różnie interpretowali ją twórcy na przestrzeni 500 lat? Jakie znaczenie miały poszczególne wersy dla każdego z kompozytorów? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy właśnie podczas tego koncertu.

31 stycznia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

KOLĘDOWANIE DLA TEODORA

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Tego wieczoru publiczność miała okazję wysłuchać nie tylko znakomitej interpretacji polskich i hiszpańskich kolęd. Muzycy zaprezentowali również utwory kompozytorów doby baroku: Georga Friedricha Haendla, Damiana Stachowicza i Marca Antoine’a Charpentiera. Był to szczególny koncert, ponieważ cały dochód został przeznaczony na turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego syna jednej z artystek: Teodora Tepera.

20 stycznia

RODZINNY PORANEK MUZYCZNY Magiczny fortepian

GRUPA TEATRALNA „MUZYCZNA FERAJNA”

Dom kultury „Świt”, Warszawa

 

Mieliśmy przyjemność zaprosić Państwa na spektakl Magiczny Fortepian, który opowiada o niesfornej pianistce Tosi cierpiącej na najstarszą chorobę świata - LENISTWO. Antonina Nutka chodzi do szkoły muzycznej, gdzie uczy się grać na fortepianie. Jednak nie lubi się przemęczać i unika wysiłku, pracy oraz ćwiczeń na instrumencie, więc grozi jej wyrzucenie ze szkoły. W całą historię wplątany jest sam Fryderyk Chopin, który komentuje działania dziewczynki i zderza jej czasy ze swoimi, kiedy nie było Internetu, Xboxów, telewizorów i wielu innych urządzeń. Wszystko to ma za zadanie zaznajomić młodych odbiorców z biografią kompozytora. Najbardziej tajemniczą postacią jest jednak Magiczny Fortepian, który po pierwsze potrafi mówić! A po drugie, porozumiewa się też za pomocą dźwięków, czyli gra najwspanialsze dzieła klasycznej muzyki fortepianowej. Fortepian oferuje dziewczynce pomoc w nauce, jednak ostrzega, że zamierzony efekt osiągnie tylko i

wyłącznie dzięki swojej pracy i wysiłkowi. Uświadamia jej, że BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY.

17 stycznia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI KOLĘDOWANIE Z „KAPELĄ DREWUTNIĄ”

KAPELA DREWUTNIA

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Kapela Drewutnia” po raz kolejny przygotowała bożonarodzeniowy repertuar muzyczny inspirowany kulturą wschodu i południa Polski. Zespół prezentował utwory we własnej aranżacji, które miały przybliżyć słuchaczom kolędy i pastorałki danych regionów, wykorzystując do tego rzadko już spotykane, instrumenty ludowe. Program kolędowy był wielokrotnie prezentowany w ubiegłych latach w licznych kościołach Archidiecezji Lubelskiej, gdzie cieszył się uznaniem słuchaczy. Zespół wyróżnia ekumeniczny wydźwięk, odzwierciedlający bogactwo kulturowe wschodniej Polski. Kapela drewutnia to grupa tworzona w połowie przez niewidomych muzyków, grających wyłącznie na akustycznych instrumentach z wykorzystaniem śpiewu wielogłosowego.

17 stycznia

KONCERT NOWOROCZNY W STYLU WIEDEŃSKIM

MACIEJ PRZESTRZELSKI  skrzypce / koncertmistrz / dyrygent

ANNA BARAŃSKA-WRÓBLEWSKA  konferansjer / altówka

SOLIŚCI ORKIESTRY ROMANTICA

 

Centrum Kultury Izabelin

 

Magia okresu świąteczno-noworocznego skłaniała do wyjścia z domu i do czynnego udziału w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych, dlatego Fundacja Cultura Animi zorganizowała dla Państwa „Koncert Noworoczny w stylu wiedeńskim”. Koncert był propozycją dla tych wszystkich, którzy lubią słuchać pięknej muzyki, w mistrzowskim i brawurowym wykonaniu wspaniałych artystów, a jednocześnie spędzić niezapomniany wieczór w doborowym towarzystwie. Orkiestra Romantica przeniosła Państwa w Nowy 2016 Rok w niepowtarzalnym stylu i klimacie, dzięki muzyce m.in. Johanna Straussa (ojca), Johanna Straussa (syna), Imre Kálmána, Franza Lehára, Karla Zellera, Iona Ivanovicia, Roberta Stolza. Najpiękniejsze walce świata, polki, czardasze oraz instrumentalne wersje przebojów operetkowych, to wszystko złożyło się na koncert muzyki miłej, lekkiej i przyjemnej rodem z Wiednia, gdzie muzyka płynie wraz z „Falami Dunaju”… Znakomite wykonanie, piękne kostiumy, a przede wszystkim MUZYKA! – zagwarantowały niezapomniane wrażenia artystyczne.

15 stycznia

KOREAN DUO RECITAL

JINTAE YOON kontratenor

WONJOO BAEK fortepian

 

Centrum Kultury Izabelin

 

Mieliśmy przyjemność zaprosić państwa na koncert w wykonaniu Korean Duo. Obydwoje artystów ukończyło Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie: Jintae Yoon w klasie prof. Ryszarda Cieśli i prof. Anny Radziejowskiej, Wonjoo Baek w klasie prof. Edwarda Wolanina i Radosława Sobczaka. Nazwa duetu nie jest przypadkowa, bowiem muzycy urodzili się w Korei Południowej. Na swoim koncie mają liczne nagrody zdobyte na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina oraz Giulio Cacciniego.

10 stycznia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

ANNA BARAN waltornia

MONIKA ŁOPUSZYŃSKA wokal

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

DOMINIKA WOJCIESZUK skrzypce

 

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

To był nasz czterdziesty koncert z cyklu Niedziela z Muzyką u Św. Andrzeja Boboli. Było to połączenie solowych recitali fortepianowych z kolejną odsłoną muzyki kameralnej. Na fortepianie zaprezentowały się Jagoda Stanicka - uczennica klasy dyplomowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie oraz Aleksandra Płaczek - studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Usłyszeli Państwo także trio fortepianowe w nietypowym składzie, w który wchodziły: Anna Baran (waltornia), Dominika Wojcieszuk (skrzypce) i Aleksandra Płaczek (fortepian). Na pierwszym koncercie w Nowym Roku wystąpiła także Monika Łopuszyńska - sopran. Ten najpiękniejszy z instrumentów, jakim jest głos ludzki, bardzo rzadko gości w murach naszego Sanktuarium; tym bardziej miło nam było usłyszeć w jej wykonaniu przepiękne „Satyry” Dymitra Szostakowicza.

6-10 stycznia

BAŁTYCKA ORKIESTRA MŁODYCH

Łotwa/Ryga

Osiem krajów nadbałtyckich. Osiem różnych bogactw kulturalnych. Osiem odmiennych tradycji oraz pomysłów na interpretację sztuki… i ponad pięćdziesięcioro młodych muzyków, którzy już po raz kolejny spotkali się, by stworzyć jeden zgrany zespół. Projekt BAŁTYCKA ORKIESTRA MŁODYCH to impreza cykliczna, odbywająca się w różnych państwach basenu Morza Bałtyckiego (Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja i Szwecja), której organizatorem ze strony polskiej jest Fundacja Cultura Animi. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w Rydze, na Łotwie. Na repertuar BAŁTYCKIEJ ORKIESTRY MŁODYCH składały się utwory Edwarda Griega, Johanna Sebastiana Bacha, Andrisa Riekstinsa, Bartosza Kowalskiego i Gustava Holsta.